Menu

Proč hodně lidí čeká na štěstí? Protože čekání je snadné. A štěstí lákavé.

Štěstí, radost a úspěch. Každý z nás ta slova někdy vyslovil. O čem mluvím? O třech slovech, která když vyslovíme každé zvlášť a v jiném kontextu, tak si to možná neuvědomíme, ale když si je napíšeme vedle sebe a chvíli se na ně díváme, tak nám to po chvíli dojde. Ta slova jsou spojena s podobně blaženými pocity, ale je tu jedno ALE. A jaká slova mám na mysli? Je to štěstí. Je to radost. A je to úspěch. Tahle tři slova vyvolávají sice podobné pocity, ale za každým z nich se schovává něco jiného. Za naplněním těchto slov přesto vidí hodně lidí podobný koncový stav. Mít se dobře. Mít pohodový život.

Pohodový život? Každý by si ho přál, ale ne každý ho má. Představy o pohodovém životě jsou pro každého trochu jiné. Pro někoho je pohodový život třeba o tom, že bude mít lepší vztahy s partnerem. Jinak to bude mít mladý chlapec, kterému dala jeho milá před dvěma měsíci košem a našla si jiného. Jeho pohodový život bude spojen s představou, jaké by to bylo, kdyby se to vůbec nestalo. Jaké by to bylo, kdyby jeho milá dnes večer přišla na rande stejně tak, jak chodila ještě před pár týdny a dala mu hubana přes celou pusu. Jinou představu o pohodovém životě bude mít sedmdesátiletá babička, kterou trápí samota, protože před půl rokem ovdověla a její děti si na ní vzpomenou jednou za rok na Vánoce. Jinak to bude mít máma od dvou dětí, která před týdnem přišla o práci a je na všechno sama. Pohodový život si přeje i táta od rodiny, kterého štve práce, kterou dělá, ale on musí splácet hypotéku, živit rodinu a neumí posbírat odvahu udělat v pracovním životě změnu.

Pohodový život? Mít se dobře? Dva typy lidí.

Jsou všude kolem nás. A vlastně každý z nás k nim patří. Určitě je máte kolem sebe, stejně jako já. O čem mluvím? Lidi, kteří se mají dobře. To je jeden typ lidí. Mají pohodový život. A pak ti ostatní. A jaký je mezi nimi rozdíl? Nemám patent na rozum, ale mám jeden postřeh.

Ten má ale štěstí!

Lidé kolem mě, kteří žijou pohodový život, jsou akční. Něco dělají. Jsou pořád v akci. Když se jich zeptáte obligátně: “Jak se máš?”… No, tak z nich zpravidla vypadne: ”Je to dobrý, mám se skvěle, dneska byl prima den”… nebo něco podobného. Nikdy od nich neuslyšíte hlášku, kterou často říkají lidi z té druhé skupiny. “Ten má ale štěstí”.
Proč mluvím o štěstí, radosti a úspěchu, když píšu hlavně pro obchodníky?

Štěstí, úspěch a radost pro obchodníky:

Na mých kurzech obchodních dovedností se bavíme o prodejních technikách. O tom, jak obchodovat. Před každým kurzem mi chodí do mailu spousta dotazů ke kurzu. Zkrátka, lidé se ptají, co na kurzu bude a pomáhá jim to v rozhodování, jestli si můj kurz pro obchodníky koupit. Pomáhá to i mě, abych si udělal představu, s jakými lidmi se potkám v sále.

“Mít štěstí” je něco jiného než “být šťastný”. Být šťastný je vlastní lidem, kteří něco opakovaně dělají pro to, aby byli šťastní. Mít štěstí, tak to je většinou v hlavách lidí něco jako: “Kdy už mě to konečně potká? Kdy už se konečně stane něco, co mě udělá šťastným?” Ale je to nesmysl. Jak v obchodě, tak v životě. Většina lidí, kteří čekají na štěstí, se nedočká. A když už se to stane a vyhrají deset milionů v loterii, tak budou šťastní jenom chvíli. Obchodník, který čeká na štěstí, se taky většinou nedočká. Obchodník, který si otevře krámek s lyžařským vybavením ve střední Africe, ten bude čekat na štěstí dlouho.

Úspěch je kafe z jiného šálku, než štěstí. Ale čekání na úspěch taky nefunguje. Je jasné, že se pro něj musí něco udělat. A pak je tu ještě jedna věc. Pro každého z nás je “úspěch” spojen s různými představami. Někdo si pod slovem úspěch představuje situaci, až se z postu vedoucího pobočky dostane na post obchodního ředitele. Jiný má s úspěchem spojenou situaci, že se mu zvýší obraty v prodejně nebo si otevře novou pobočku. Někdo bude mít ve škatulce “úspěch” to, že se mu podaří vybudovat vlastní obchodní tým… Ale co se stane pak? Co se stane potom, až budu úspěšný?

Radost je z mého pohledu z těchto tří slov nejsilnější. Ať už děláme cokoliv a máme u toho radost, je to úplně to nejvíc. Je to známka toho, že nás to baví. A když nás něco baví, tak to tak nějak samo vede k úspěchu a jsme u toho šťastní. Ať už prodáváte cokoliv, zamyslete se nad tím, jestli u toho máte radost. Jestli ne, tak s tím něco udělejte. Některá řešení třeba budou bolet, ale je velký rozdíl mezi tím, když obchodujeme a máme z toho radost nebo ne. A ta radost se z pracovního života prosákne tak nějak sama i do toho života osobního.

 

Kolikrát měsíčně lidé je lidé hledají na internetu?

Ještě je tady jedna věc. Na internetu lidé hledají různé informace a návody. Víte jak často se ta tři slova hledají? Jak často se lidé pídí po informacích o tom, jak mít štěstí, jak být úspěšný a jak mít radost? Lidé hledají štěstí čtyřistakrát častěji než úspěch.

Štěstí: 115.000 x
Úspěch: 300 x
Radost: 500 x

Co si o těch třech slovech myslíte vy? Napište o tom do komentářů.

A víte co? Mějte radost!