Menu

Jak nezblbnout z návodů na úspěch?

Návody na úspěch hodně lidem víc ublíží, než pomůžou. Moje zkušenosti z posledních let říkají, že to tak bylo u příběhů, které šly nejen kolem lidí v mém okolí, ale i kolem mě samotného. Tak se vám to někdy stalo? Něco se v životě změnilo. Třeba vám odrostly děti. Rozešli jste se s partnerem. Přišli jste o práci nebo se nepovedlo něco v podnikání. Mně se v posledních letech tyhle věci stávaly. Tedy, kromě rozchodu s partnerem - pořád mám vedle sebe skvělou manželku. Bylo by víc sexy napsat, že jsem se se všemi těmi událostmi vypořádal s chladnou hlavou. No, ale tak to nebylo. Jsem člověk z masa a kostí. Žádný superman. Někdy to byly dny, někdy týdny, někdy i měsíce tápání. Rozhlížíte se kolem a hledáte inspiraci pro další cestu.

Ze všech stran na vás najednou vyskakují motivační hlášky a citáty.

Ony na vás ty odkazy vlastně vyskakovaly vždycky, jenom jste si jich předtím nevšímali. Tyhle odkazy přitahují hlavně pozornost lidí, kteří se necítí úplně v pohodě. Když lítáte na vlně úspěchu, tak po vás tyhle věci stékají, prostě si jich nevšímáte. Najednou ale všude narážíte na příběhy Gatesů, Jobsů a Fordů. Na internetu na vás vypadávají různé návody na úspěch. Návody na štěstí. Mají něco společného. Jsou to jedny z nejčtenějších témat.  Dozvíte se, že úspěšní vstávají brzy ráno a chodí běhat. Že úspěšní lidé si plánují svoje cíle a jdou si za nimi. Ovládají pozitivní mysl a mají silnou vnitřní motivaci. Úspěšní lidé prý pracují deset a více hodin denně. Jde vám z toho hlava kolem a tápete, co děláte špatně.  Začnou na vás vyskakovat odkazy na hodně kurzů, koučů a spousta rad, jak být úspěšný, šťastný, bohatý a bůhvíco ještě.

Co když je to jinak?

Byly časy, kdy jsem tyhle věci hltal. Jednu za druhou. Když jsem měl obchodní tým, říkal jsem svým lidem, že si musí plánovat svoje cíle. Měl jsem svůj vision board a po mých lidech jsem chtěl, aby i oni měli svůj vision board. Svojí nástěnku snů. Nojo, ale co když je to jinak? Dneska žiju bez vision boardu. A neschází mi. Co když někomu fakt nedělá dobře vstávat každý den v pět hodin ráno? Co když jsou někteří lidé v pohodě i bez úspěchu v podnikání. Nebo bez balíku peněz?  Co když to má každý jinak? Na férovku musím říct, že já patřím k lidem, kteří jsou nejspokojenější ve víru práce. Když se jim práce daří a je to okořeněné úspěchem. Nedělá mi dobře, když mám být několik dní na pláži. Nedělá mi dobře, když jedu na dovolenou bez notebooku. Taky mi ale nedělá dobře, když bych měl vstávat každý den v pět ráno. Ale úspěšní to tak prý dělají! A ještě k tomu chodí každé ráno běhat! Jenomže já jsem od přírody sova. Nejlíp se mi pracuje večer a není neobvyklé, že jdu spát dlouho po půlnoci. Někdy i ve dvě ráno. Když mám jít běhat, tak odpoledne nebo večer.

Mám kolegu, který to má jinak.

V deset večer začne zívat a padá do postele. Co když je to jinak? Co když je ten úspěch a spokojený život u každého o něčem jiném? Co když pro někoho není nutné běhat po žhavém uhlí, zatímco jeho kamarád ho přesvědčuje o tom, že se bez toho nedá žít? Co když je pro někoho plánování cílů a nástěnka snů nevyhnutelná součást jeho života, ale pro jeho bráchu je to něco jako alergen, který mu způsobuje vyrážku? Letos mi bude padesát. Před pár dny mi jeden můj známý řekl něco, co mě přimělo k sepsání těchto řádků. Co mi říkal? Na mém webu mám podtitul “Moderní prodejní techniky”. Ten můj známý mi řekl, že od pár lidí slyšel tohle: “Jak může někdo, kdo má šedivý vlasy mluvit o moderních prodejních technikách?” . A napadlo mě, že to budu muset přejmenovat. Místo “moderní” jim budu říkat “proti proudu”. V podnikání a obchodování platí totéž, co v tom úspěchu.

Mít svoje dlouhodobé vize?

Někoho to udělá šťastným, pomáhá mu to a někoho to ubíjí. Co když je to jinak? Co když fakt nemusíš prodávat ani jít za úspěchem stejným způsobem jako ostatní? Co když vůbec není nutné se s nikým srovnávat? Co když je všechno mnohem jednodušší, než se zdá? Žijeme ve světě plném informací. Nikdy kolem nás nebylo tolik informací jako dnes. A rozhodně není nutné věřit všemu, co kde slyšíme. Není nutné věřit ani tomu, co tady píše Fara. Svět je pestrý hlavně díky tomu, že každý z nás je jiný. A k úspěchu a ke štěstí nás nedovedou žádné univerzální pravdy a návody.

Jestli hledáte cestu ke změně, nechte se inspirovat v mém videokurzu "Radost z práce, radost ze života".

Tenhle videokurz trvá hodinu a půl. Pusťte si ho večer místo televize. Věřím tomu, že v něm objevíte nový pohled na příležitosti kolem nás.

Prohlédnout obsah videokurzu >>>

Comments are closed