Víte, že by to chtělo změnu, ale nechce se vám do toho. Víte, že to musíte začít dělat jinak. Možná víte celkem přesně, co a jak změnit. Už o tom dlouhé měsíce přemýšlíte, ale něco vás brzdí tu změnu udělat. Jsou tři podstatné důvody, proč lidi neradi dělají změny. Ty důvody jsou celkem pochopitelné a proto se většina lidí ani nepokusí s tím něco udělat. Snad všichni, kterým změna zlepšila život, říkají: “Měl jsem to udělat dřív…”
Jestli hledáte inspiraci pro změnu, podívejte se na některý z mých on-line kurzů. Většinu z nich si můžete pořídit za pár kaček a prohlédnout si je můžete tady.
Sáhnout si na úspěch nebo na větší radost ze života vám přitom může přinést i jenom jedna malá změna. Změna, kterou můžete udělat hned po přečtení těchto řádků. Aby se mi ta malá změna podařila srozumitelně vysvětlit, tak si vezmu na pomoc jednu pomůcku. Malé děti.
Pozorovat malé děti při hraní pro nás může být mnohem poučnější, než přečíst půl knihovny o osobním rozvoji. Každému dítěti je od přírody dána jedna věc, kterou potom v dospělosti ztrácíme. Ta věc se jmenuje “ignorace neúspěchu”.
Roční děcko dělá první krůčky a každou chvíli spadne na zem.
Zvedne se a zkusí to znovu. Když se mu nedaří držet balanc, tak se přidrží židle nebo závěsu. Kolem posedávají dospěláci a pozorujíc jeho snažení se usmívají, jak se mu daří udržet se na nohou. Úsměvem ho podpoří i když spadne na zadek.
To děcko nepřemýšlí o tom, že se mu něco nepovedlo. Prostě jde a udělá to znovu.
Dvouleté děcko staví komín z kostek.
Pod tíhou poslední kostky se komín začne naklánět a spadne. Nepřemýšlí o tom, co se stalo. Prostě začne stavět komín nový.
Ani tohle děcko nepřemýšlí o tom, že se mu něco nepovedlo. Zkrátka jde a udělá to znovu.
Tříletému děcku táta ukazuje, jak jezdit na kole.
Máma ho učí malovat. Učí se samostatně stolovat a pít z hrníčku. Učí se, že nůž se nestrká do pusy a vidličkou se nemíchá čaj. Na spoustu věcí pokládá jednu a tu samou otázku: “A proč musím šlapat?”. “Protože takhle ti to pojede samo a nebudu tě muset tlačit”. “A proč musím mít helmu?”. “Protože kdybys spadnul, tak to nebude tolik bolet”. “A proč se ta tužka zlomí, když na ní tlačím? A proč? A proč? A proč?”
Tohle děcko vůbec nepřemýšlí o tom, co si o něm ostatní pomyslí. Prostě to potřebuje vědět, tak se ptá. Ptá se na věci, kterým nerozumí a chce je vysvětlit. Učí se něco nového. A baví ho to.
To děcko roste, pořád se ptá a pořád dostává odpovědi. Jednou se zákonitě stane, že se dočká reakce, která je ve světě dospěláků normální. Ale to děcko jí zatím nezná. “Prosím tě, co to děláš, vždyť máš to sluníčko zase namalovaný červeně! Už chodíš do školky, tak to namaluj pořádně”. Na chvíli se vytratila vlídnost a trpělivost. Někdo poprvé odsoudil výsledek jeho jednání. Co mu běží v hlavě? Zatím nic moc zásadního. Ale až mu ty jeho obrázky někdo zkritizuje víckrát, nebude se s těmi obrázky tak rádo chlubit. Možná je bude víc schovávat. Možná nebude tolik malovat…
Malým dětem je úplně jedno, že se jim něco nepovede.
Prostě jdou a udělají to znovu. Možná ten komín spadne znovu, ale pokaždé ho postaví o něco líp.
Malým dětem je také úplně jedno, co si o jejich počínání myslí ostatní. Ani je nenapadne zabývat se tím, co by si o tom mysleli ostatní, kdyby se jim něco nepovedlo. Když něčemu nerozumí, tak se zeptají. “A proč?” A proč? No přeci proto, aby se to načily. Učení je pro ně přirozenou součástí jejich života. Během prvních třech roků života se naučí neuvěřitelné množství nových věcí. A užívají si to. Neslyšíte od nich “Ach jo, zase to učení…” Mají z učení radost. Ještě se k tomu vrátíme.
Jestli hledáte inspiraci pro změnu, podívejte se na některý z mých on-line kurzů. Většinu z nich si můžete pořídit za pár kaček a prohlédnout si je můžete tady.
Tři důvody, proč se neradi pouštíme do změn
Dospěláci to mají ale jinak. Tady jsou tři nejčastější důvody, proč neradi děláme změny. Proč se neradi pouštíme do něčeho nového:
1 Strach z neúspěchu
Dospělí lidé se bojí, že když budou dělat něco nového, něco co dřív nedělali, tak se jim to nepovede. Selžou. Nemají to takhle všichni. Dobrým příkladem mohou být sportovci. Žádný rekordman se nedostal na bednu jenom tím, že přišel a vyhrál. Musel nejenom trénovat, ale musel absolvovat i porážky. Neúspěchy ho ale neodradily od toho, aby se zvednul a utíkal znovu.
2 Strach z možného odsouzení
“Co si o tom pomyslí ostatní, když mi to nevyjde?” Tohle je brzda, která je víc v našich hlavách, než v hlavách ostatních. Věřte tomu, že většině lidí kolem vás je to jedno. A ti, kteří vás mají rádi, tak ti vás v případě neúspěchu podpoří. Máte za sebou docela určitě období, kdy vás tenhle strach vůbec neovlivňoval. Kdy to bylo? Když jste stavěli komín z kostek.
3 Strach z neznámého
Máte se pustit do něčeho neznámého a celkem logicky se nabízí otázka: Jaké to bude? To co mám teď, to znám. Sice je to na prd, netěší mě to, ale znám to. Co když to nové bude ještě horší, než to co znám?
Těch důvodů, proč se bráníme změnám je víc. Tyhle tři jsou ty nejčastější. Daly by se shrnout do jednoho: Strach.
Změna je těžká? Jedna věc, která s tím pomůže.
Rádi byste změnili něco v pracovním životě? Existuje jedna věc, která vám pomůže vypořádat se s těmito všemi strachy. Pokud patříte k lidem, kteří jsou ochotni udělat něco navíc, nebude to pro vás ani moc složité. Jak se ta věc jmenuje?
Naučte se něco nového.
Nemusíte zatím nic měnit. Jenom se rozhlédněte ve svém oboru nebo v oboru, který by vás lákal. Podívejte se na to, co se v oboru mění. Baví vás to? Začněte se o to zajímat! Nebaví vás to? Rozhlédněte se jinde.
V dnešním světě plném změn máme všichni jednu jistotu: Všichni se budeme muset celý život učit něčemu novému. Svět se vyvíjí takovou rychlostí, jako nikdy dřív. Musejí se učit i učitelé, kteří to dřív neměli zapotřebí. Učitelé matematiky se nemuseli během života učit téměř nic nového. Matematika zůstávala pořád stejná. Teď se ale učitelé budou muset naučit, jak učit pomocí nových technologiíí. Už si nevystačí s křídou a tabulí. Realitní makléři se učí natáčet videa a zubaři se učí používat první roboty na spravování zubů. Nedělají to ale všichni. Dělají to jen ti, kteří jsou v kategorii “sportovec”. Musejí udělat něco navíc. Naučit se něco nového. Možná jim to zasahuje do jejich volného času. A učení nového si užívají podobně jako děti. Děsně je to baví.
Moje rada zní: Nechce se vám udělat změnu, protože máte strach? Naučte se něco nového. Jestli si ten proces učení budete užívat, tak máte slušnou šanci, že strachy zmizí a změna přijde tak nějak sama.
Existuje ještě jedna věc, která se změnou pomůže.
Udělat změnu je těžké do té doby, než dokážeme posoudit, jak by to mohlo posunout naše životy k lepšímu. Dejte si na misky vah dvě věci. Co riskujete, tedy co můžete ztratit, a co můžete získat.
Tím se dostáváme k ještě jedné věci, která vám pomůže pustit se do změny.
Každá změna je spojená s určitou mírou strachu nebo ještě lépe řečeno rizika. Riziko neúspěchu, riziko možného odsouzení, riziko pustit se do něčeho neznámého. Tou další věcí, která vám pomůže posunout se dál, je odpověď na jednu otázku: “Kdy v životě jste nejvíc riskovali?”. Odpovězte si na tu otázku nejpoctivěji, jak jen umíte. Bylo to v situaci, kdy jste maturovali? Nastoupili jste do prvního zaměstnání? Začali jste podnikat? Vzali jste si svého partnera? Vsadili jste sportku? Změnili jste zaměstnání?
A pak si položte ještě jednu otázku: “Co by vám hrozilo, kdyby se to nepovedlo?” Hlad? Ztráta úspor? Snížení životní úrovně? Nemoc? Zranění? Smrt? Zní to možná divně, ale když si odpovíte poctivě, zjistíte, jak malé riziko podstupujeme, když se pouštíme do změn. Žijeme v zemi, kde dá velkou práci to dotáhnout až tak daleko, že člověk umře hlady. Jaké jsou ty nejhorší věci, které se vám mohou stát, když se pustíte do změny? Odpovězte poctivě sami sobě. Jak vypadá ta nejhorší možná alternativa?
Něco změnit? Nikdy to nebylo snazší než v dnešní době.
Žijeme v době, kdy se všechno kolem nás mění. Mění se i způsob vzdělávání. Před třiceti lety bylo velmi obtížné začít dělat něco jinak. Když jste se chtěli něco nového naučit, tak vám nezbylo nic jiného, než jít do školy nebo alespoň absolvovat nějaký rekvalifikační kurz. Dneska máme kolem sebe tolik zdrojů, že stačí jenom chuť naučit se něco nového a zvládnete to i při současném zaměstnání nebo podnikání. To nejhorší, co se vám u toho může stát, je to, že vydáte energii a něco nového poznáte. Celé je to vyvážené velkou příležitostí. Příležitostí, že u toho učení přijdete na možnosti, o kterých byste se jinak nedozvěděli.
Jestli hledáte inspiraci pro změnu, podívejte se na některý z mých on-line kurzů. Většinu z nich si můžete pořídit za pár kaček a prohlédnout si je můžete tady.