Menu

Nové profese za rohem? Změna je život!

Některé věci nám naplno dojdou, až když nám vstoupí do života. Letos jsem kus zimy strávil v Las Palmas. Jestli se někde často potkávají čeští a slovenští digitální nomádi, tak je to právě tady. Každý čtvrtek večer se scházejí ve staré čtvrti Vegueta na tapas - něco malého k zakousnutí, na skleničku a na kus řeči. Samozřejmě jsme se s manželkou přidali. Až tam mě to cvrnklo do nosu. Ti lidé se živí profesemi, které tady před pár lety ještě nebyly. A právě tyhle profese jim umožnily to, co před pár lety vůbec nebylo možné. Pracovat odkudkoli, kde je WiFi. Většinou tam tráví zimní týdny nebo měsíce s celou rodinou. Maminy s kočárky se potkávají na městské pláži a odpoledne za nima dorazí z coworkingu taťka. Ti lidé nejsou výjimeční ničím jiným, než že dělají profese, které tohle umožují. UX designer, Google konzultant, šéf vývojářského týmu, bloger, programátor nebo copywriter. Ale taky fitness trenér, kreslíř nebo překladatelka. A to už ale nejsou nové profese. Ti jenom využívají digitální technologie k tomu, aby mohli pracovat na dálku.

Jestli vás toto téma zajímá, prohlédněte si videopřednášku s názvem “Radost z práce, radost ze života”. On-line přednášku pořídíte za pár kaček a prohlédnout si je můžete tady.

Klikněte a prohlédněte si obsah přednášky.

Nové profese na obzoru

Robotizace a digitalizace připraví během následujích dvanácti let 800 milionů lidí o práci. Může to znít jako špatná zpráva, ale není to tak. Víc než 60% dětí, které dneska nastupují do základní školy se bude živit profesemi, které ještě dneska neexistují. Špatná zpráva? Tohle taky ne. I když to tak na první poslech zní. Politici o tom ve volebních programech moc nemluví. Není to populární, říkat lidem, že přijdou o práci. To ale neznamená, že se to neděje. Celé se to označuje jako "Průmyslová revoluce 4.0" a ve zkratce je to o tom, že rutinní lidská práce bude nahrazována roboty. Podle odhadů v Česku zanikne 400 tisíc pracovních míst. Konec špatných zpráv. Teď ty dobré. Rutinní práce bude budou dělat roboti, ale roboti nebudou umět všechno. Vznikají nové profese. Přinášejí hodně příležitostí. Kromě jiného dobrou příležitost pro změnu.

První dobrá zpráva:
Průmyslová revoluce 4.0 přinese nové profese i nové příležitosti

Jestli něco starého odchází, tak nutně musí přijít něco nového. Česko má díky své poloze hodně pracovníků ve fabrikách - montovnách, které u nás vyrostly jako houby po dešti. Sousedíme s Německem a máme tu levnou pracovní sílu, kterou ochotně a rádi doplňují rumunští, bulharští a ukrajinští pracovníci. Většinou zastávají ty nejméně kvalifikované profese, kterým se dnes říká operátor ve výrobě. Dříve dělník. Jakmile se ve fabrikách nainstalují roboti, tihle lidé přijdou o práci jako první.

Ale jiní  dělníci v těch fabrikách zůstanou. Někdo bude muset na ty roboty dohlížet. Budou to dělníci s tabletem v ruce. Budou ale muset umět něco, co se od nich dneska nečeká. A budou se to muset naučit. Příležitost pro ty, kteří s tím něco začnou dělat už dneska. Analogicky něco podobného čeká pokladní v supermarketech. Někdo bude muset dohlížet na samoobslužné pokladny, obsloužit jejich software a domluvit se s centrálním systémem. Tyhle pokladní budou mít v rukou taky tablet nebo něco podobného. Autonomní kamióny budou jezdit bez šoférů, ale údržbu na nich nebudou dělat už jenom autoopraváři v montérkách. Jejich senzory, kamery a jiná čidla budou štelovat servisáci v džínách a s tabletem v ruce. Tak tohle si ještě umíme představit. Pak je ale celá řada profesí, které si pořádně představit neumíme. Některé z nich právě teď vznikají.

Co takhle 3D tiskař? Řemeslník, který bude s klávesnicí a myší v ruce tisknout malosériové výrobky. Nebo místo zedníka bude tisknout domy. Zdá se vám to jako sci-fi? Není to sci-fi! Vygooglete si to ... Nojo, dost domů už bylo vytištěno a dokonce se v nich bydlí. V Rusku, v Číně i v Americe. Uff!

Nebo operátor dronů? Operátor letového provozu dronů? E-shopy už testují doručování zboží pomocí dronů. Policie v naší zemi plánuje vznik dronové jednotky. Před deseti lety tohle slovo nikdo pořádně neznal. Dneska se profesionální stroje s kamerou se pořídí za cenu jízdního kola a malé drony pro zábavu se prodávají i v hračkářství za pár stovek.

Nové příležitosti neskýtají jen nové profese. Celá řada profesí bude vyžadovat nové přístupy a nové dovednosti. Kdo bude ve své profesi s inovacemi mezi prvními, získá velkou konkurenční výhodu. Vyhrávat budou ti, kteří budou mít schopnost zvládat spolupráci lidí s počítači a roboty.

Druhá dobrá zpráva:
Lidé neradi dělají změny. To je velká příležitost.

Kdo se do změn pustí mezi prvními, bude mít velkou pravděpodobnost, že dostane pořádný nakopávač do pracovního života. A nemusí to být dramatické změny typu "od zítřka to začínám dělat jinak" nebo "teď měním profesi". Stačí se jenom začít intenzivně zajímat o to, jak se bude vyvíjet váš obor nebo jaké z nových příležitostí by vás bavily víc, než současná práce. V čem je příležitost? Většina lidí tohle zkrátka neudělá!  Už jsem zmiňoval fabriky - montovny, které jsou plné dělníků. Kolik z nich dneska maká na svojí rekvalifikaci? Podle mě jich moc nebude. Jeden z tisíce? Nebo dva? V tom je ta příležitost! Většina lidí to prostě neudělá. Pojede ve starých kolejích až na konečnou.

Navíc neexistuje návod, jak se přizpůsobovat rychle měnícímu se světu kolem nás, takže většina lidí ani nebude vědět, co s tím má dělat. Nezní to povzbudivě, ale je to v pořádku. On ten návod ani nemůže existovat, protože vše se vyvíjí tak rychle, že jakýkoliv návod by byl za půl roku zastaralý. Víc než jakýkoliv návod nám v tomhle pomohou správné otázky. A samozřejmě hledání odpovědí na tyhle otázky. Co se bude měnit v mém oboru? Co v mém oboru budou umět digitální technologie nebo roboti? A co naopak nepůjde digitalizovat? Přinese průmysl 4.0 zákazníkům nějaké alternativy? Jak budou vypadat moji zákazníci? Možná podobné otázky měli zakladatelé různých úspěšných startupů.

Daňovým poradcům v USA jeden takový startup bere práci. TurboTax je aplikace na zpracování daňových přiznání. Za 59 dolarů. Daňoví poradci chtějí řádově stovky dolarů a dodají stejný výsledek. Ten, kdo s tou aplikací přišel rozhodně nepostupoval podle žádného návodu. Hledal odpovědi na správné otázky.  Lidi neradi dělají změny a o to méně je budou ochotni dělat, když jim ani nikdo neřekne, co by měli měnit. To je příležitost pro ty, pro které je změna kamarád.

Jestli vás toto téma zajímá, prohlédněte si videopřednášku s názvem “Radost z práce, radost ze života”. On-line přednášku pořídíte za pár kaček a prohlédnout si je můžete tady.

Klikněte a prohlédněte si obsah přednášky.

V tomto článku se to hemží roboty, ale nepředstavujte si pod tím pojmem jenom plechovou postavičku nebo mechnickou ruku ve fabrice. Může to být cokoliv digitálního, třeba aplikace v telefonu.

V následujích letech uspějí ti, kteří zvládnou jednu nebo více z těchto tří věcí:

Kdo bude umět to, co neumí roboti.
Kdo bude umět ve správný čas předat robotům to, co roboti udělají levněji, než lidi.
Kdo bude umět doplnit lidskou práci roboty a naopak.

Třetí dobrá zpráva:
Je čas pro nové hvězdy.

Vědět dřív a konat dřív znamená, že můžete utéct celému trhu a postavit se na první místo. Všechno už bylo vymyšleno? Zdaleka ne. Digitální věk umožňuje jednu příjemnou věc, která dřív nebyla možná. Stát se hvězdou v oboru byl vždycky běh na dlouhou trať. Teď to může být hodně rychlé. J.K. Rowlingová, autorka Harry Pottera, se v historii lidstva stala první spisovatelkou, ze které se stala miliardářka. Co myslíte, je to její výjimečností nebo je to dobou, ve které napsala výjimečné dílo? Pěkně to popsal kanadsko-americký ekonom Alex Tabarrok:

"Homér, Shakespeare a Tolkien si vydělali mnohem méně, než Rowlingová. A proč to tak je? Homérovi na jeho večerních představeních mohlo zaplatit kolem padesáti lidí. Shakespeare už na tom byl o něco lépe. Do divadla Globe se vešlo 3.000 diváků a on tam navíc ani nemusel být osobně. Jeho slova říkali herci a on z toho měl peníze. Talkienova slova byla prodávána ještě více. Jeho knihy se mohly prodat stovkám tisíc, možná milionům lidí za rok. Víc, než kolik lidí shlédlo Shakespearovu hru během čtyř set let. Navíc výroba knih byla levnější, než herci, takže Talkien mohl získat ze zisku mnohem víc než Shakespeare. Moderní technologie umocnily schopnosti autorů, jako je Rowlingová a napákovala do světa jejich talent díky digitalizaci a globalizaci. Její příběhy se dají stejně dobře zachytit ve filmech, videohrách nebo jiných digitálních formátech. A  každý z těchto formátů se dá šířit po celém světě při triviálních nákladech".

Nebaví vás vaše práce? Nakopnutí je za rohem.

Máte šéfa nebo jste si sám sobě pánem? Jestli vás štve práce, kterou dneska děláte, tak nebyl lepší čas na to, jí vyměnit. Nebo jí inovovat. Začít něco dělat jinak.Mít se v životě dobře, udělat dobře svým dětem, postavit dům, koupit auto, zaletět si na dovolenou k moři. Pro tohle všechno pracujeme. Pracujeme pro peníze. Ideální je, když chodíme do práce s chutí. Skvělé je, když nás práce baví a naplňuje. Mizerně nám je, když nás práce netěší a nevíme co s tím. A teď je dobrý čas tyhle věci měnit. Nikdy dřív to nebylo jednodušší.

Některé věci nám naplno dojdou, až když nám vstoupí do života.

Jdeme-li s davem, dostaneme se maximálně tam kam došel dav. Pokud ale umíme dav opustit, dostaneme se na místa, kde ještě nikdy nikdo nebyl. Tahle slova Alberta Einsteina vám posílám jako výzvu k akci. Já jsem vystoupil z davu před sedmi lety. Byl jsem na to sám. Nikdo mi neřekl "pojď, já ti o tom něco povím". Vy tu možnost teď máte.

Jestli vás toto téma zajímá, prohlédněte si videopřednášku s názvem “Radost z práce, radost ze života”. On-line přednášku pořídíte za pár kaček a prohlédnout si je můžete tady.

Klikněte a prohlédněte si obsah přednášky.