Konec finančních poradců v Čechách?

Finanční poradci to mají spočítané. V příštích pár letech přijdou o práci a budou si muset hledat jiný způsob obživy. Přesněji řečeno pouze drtivá většina z nich. Na trhu přežije 5% profíků, kteří mají hlavu na správném místě a odvádějí dobrou službu. Zbývajících 95% skončí. A přitom je nikdo nebude muset propouštět. Odejdou sami, protože zkrátka o jejich služby nebude zájem a jejich příjem bude tak mizerný, že jim bude kručet v žaludku a setrvání v této profesi pro ně bude postrádat smysl.

Když bychom tuto větší skupinu rozdělili podle jejich odbornosti, mohli bychom jim dát na vizitku poněkud jiné přídomky než „finanční poradce“.

První skupina: „Kazatel“, aneb: „Nevím, neznám, ale věřím a doufám…“

Příslušníci této skupiny se vyznačují především tím, že uvěřili slibům o pohádkových příjmech, obcházejí svoje známé a v roli pomateného kazatele přesvědčují kamarády u kafe, aby jim dali do igelitky všechny svoje smlouvy. Slibují, že je odnesou na analytické oddělení, kde se na ně podívá jejich firemní analytik a ten je posoudí. S doporučením od analytika se pak ke známému vrátí a řekne mu, jestli je vše v pořádku nebo by se dalo něco zlepšit.

Poznávací znamení: Vytahané sako po tátovi. Jezdí většinou tramvají nebo na kole.

Druhá skupina: „Kouzelník“, aneb: „Díky mým radám zaručeně zbohatnete…“

Příslušníci této skupiny šmahem doporučují svým klientům spoření a investování přes produkty s nejvyššími poplatky. Hlavně přes investiční životní pojištění a podílové fondy s předplácenými poplatky. A to na co nejdelší dobu a do co nejrizikovějších portfolií, protože tak je to přeci nejvýhodnější. Pokud už něco takového mají, tak jim doporučí vyměnit žluté smlouvy za červené a naopak. Mnohdy se jim také přezdívá „bouchači“

Poznávací znamení: Tmavý značkový oblek. Jezdí většinou drahým velkým autem (na leasing se splátkou dvacet a víc tisíc měsíčně)

Třetí skupina: „Agitátor“, aneb: „Pojď k nám, tam se budeš mít dobře… „

V této skupině se zjevují zejména poradci, kterým se podařilo ukecat někoho ze svých známých k tomu, aby kromě předělání pojistek se vším praštil a stal se také jedním ze šťastných poradců v jeho nově založené struktuře. Zpravidla pod sebou nemá víc než jednoho dalšího nešťastníka, který se většinou zařadí do skupiny „Kazatel“. V lepším případě brzy prozře a vráti se zpět na pracák nebo za výrobní pás v místní automobilce.

Poznávací znamení: Ničím nejezdí. Sedí v kanceláři šéfa svého „Agitátora“. Každý den tráví u telefonu a obvolává další nešťastníky, kterým nabízí nezávazné setkání.

A co čeká těch 5% přeživších?

Finanční poradce je profese, která se netěší příliš velké oblibě u spotřebitelů a to je velká příležitost. Příležitost pro profíky, kteří se dokáží odlišit a dlouhodobě dodávat služby a rady, které budou lidem pomáhat. Lidé si je budou doporučovat podobně, jako si doporučují dobrého zubaře nebo daňového poradce. Jedním z míst na internetu, kde si můžete vybrat poradce podle referencí je web www.DobryPoradce.cz

Pravidelně se s poradci setkávám na mých kurzech. A velkou radost mi dělá, že mým kurzům se systematicky vyhýbají příslušníci většiny.

Co si o tom myslíte vy? Jaká je budoucnost finančních poradců?

 • sona

  Bohuzel je to pravda, napsal jste to uplne presne.

 • Věra Vanerová

  Dobrý den Pavle, možná máte trochu pravdu, ale co chcete po lidech, kteří tuto pozici s nadějí na uživení přijmou, nikdy nic o financích neslyšeli, naučí se pár frází a musí vyrazit za zákazníkem, protože je na něho vyvíjen tlak na produkci, jinak se za a) neuživí b) nepůjdou peníze ani lidem nad ním. Všichni musí z něčeho žít a tak je nejsnadnější najmout vždy někoho nového, kdo přinese nějaký úlovek od svých známých a dál se většinou nedostane. Odpadne a přijdou další neinformovaní začátečníci. Z toho nemůže vzniknout profese s dobrým kreditem.
  Navíc se musím zastat životního pojištění, které je pro určité případy v životě vhodné. Jen ho nesmí poradce nacpat každému a musí ho dobře klientovi nastavit. Je to o znalostech a o etice, kterou by měl finanční poradce ctít, ale z vlastní zkušenosti vím, že etika bere za své. Přeji Vám hodně úspěchů.

  • pavelfara

   Jasná zpráva, životní pojištění je v pohodě. Co ale není v pohodě, když ho bouchači doporučují bezhlavě každému jako nejlepší spoření na světě.

 • Karel

  Dobrý den Pavle, souhlasím s Věrou a musím říct, že jsem pojišťovák ( 18 let ), mám spokojené klienty. Absolvoval jsem dvě stáže, jedna v Německu a jedna v Rakousku, ale nikde nebyl takový nepořádek na pojistném trhu, jak v naší krásné zemičce.Jestli někdy radím, tak opravdu jen v pojištění. Nemám zapotřebí nikoho lámat na ŽP, ale opravdu se ho musím zastat, neboť je vhodné ho u určitých osob uzavřít. Vše je o těch potřebách každého jednotlivce či rodiny.Nevím jak člověk, který stráví 8 hodin někde v práci a pak chodí ne pojišťovat, ale podepisovat smlouvy. Na mou kancelář pak chodí klienti, kteří se diví horem dolem. Většinou jsou smlouvy sjednány někým z MLM skupin. Je to opravdu mazec, když přijde 58 letý muž, který má sjednáno investiční ŽP s 2.000,-Kč krytím na smrt a platí měsíčně 4980,-Kč do svých 85 let. Vskutku “ skvělá“ pojistka, která je mu opravdu na H… Ještě, že se mu to rozleželo v hlavě a mohli jsme to bez ztráty kytičky vypovědět. Novou jsem mu opravdu neuzavřel. Pán měl ještě jednu u jiné pojišťovny. Někdy si postesknu, kde se poděla etika, dnes chce spousta lidí všechno a hned. Děkuji všem, kteří dočetli až sem. Zdraví Karel

  • pavelfara

   Skvělý příspěvek Karle, díky za něj! Spořit pět tisíc přes pojistku, to je přesně to, co provozují ti bouchači. Radí lidem voloviny a sami mají v peněžence místo peněz balík kreditek…

 • Jan

  Dobré odpoledne pane Faro. Vámi zmíněnou variantu nabídky měsíční investice do fondů s předplacením poplatku na 27let jsem před pár dny dostal a vyžádala si čas na rozmyšlenou. Můžete mi prosím sdělit, co lepšího existuje a můžu si zvolit, když chci měsíčně odkládat na svůj důchod? Děkuji za odpověď.

  • pavelfara

   Těžko radit takhle na dálku, ale doporučuji dvě věci:
   1. Předplatit si službu na několik desítek let dopředu je nesmysl. Je když budou na trhu za pět let jiné možnosti investování?
   2. Vyberte si finančního poradce, který nebude placen jednorázově, když vám něco prodá. Preferujte spolupráci s poradcem, který bude průběžně motivován za péči o vaše investice. Vybírat můžete i tady: http://www.dobryporadce.cz

   • Simek Dan

    Dobrý den,
    nepředpokládám, že byste byl provozovatelem výš zmíněného serveru „dobry poradce“, díval jsem se na něj jen zběžně, ale zrovna tento server bych si neodvážil doporučit. V mém regionu jsou jako dobří poradci hodnoceni celkem „brutální“ prodejci IŽP:) Obávám se, že poradce tam hodnotí převážně jejich klienti, kteří nemají vůbec představu o tom, co si od nich kupují.

    • Honza

     Pan Fara je provozovatelem webu http://www.dobryporadce.cz. S dobrými poradci to nemá nic společného. A pozor na bouchače Chlubnu, vyčníval vždy životkami na spoření s velmi vysokým běžným pojistným!!! A tady ze sebe dělá svatouška……

     • simek.dan

      Tomu naprosto rozumím, že ne každý kdo tam je musí být dobrý. Reagoval jsem konkrétně na region Vysočina/Havlíčkův Brod, kde jsou tedy pouze dva „poradci“, s jejichž klienty mám zkušenost a oba mají plný počet hvězd, tedy kladná hodnocení. Přitom jsou to především prodejci IŽP, s poměrně „veselou“ investiční složkou. Vycházím tedy z toho, že hodnocení jim dávají jejich klienti, kteří nevědí, co koupili. Znám spousty lidí, co si „spoří“ přes IŽP, KŽP a jsou se svým „poradcem“ spokojeni třeba i 5-7 let, než jim ukážete skutečné náklady těchto produktů. Lektoruji kurzy finanční gramotnosti, z praxe tak vím, že práci svého „poradce“ nemůže hodnotit cca 99% běžných klientů, protože o nákladovosti a vhodnosti produktů nevědí nic. Jakou váhu pak může být, když takto hodnotí někoho, kdo jim prodal něco, čemu oni nerozumí.
      Je to jako když někdo neznalý koupí např. automobil u oblíbeného A_A a dá jim kladné hodnocení, protože prodejce byl milý (to je práce prodejce), až po pár letech zjistí, že byl pro jistotu přetočen tachometr, apod., při koupi byl tak v podstatě kraden.
      Stránky dobryporadce tak podle mě nedokáží dát jistotu, že když je tam někdo dobře hodnocen, tak mi jako spoření na penzi nedá IŽP s 2000 Kč/měsíc. Působí to na mě tak spíše jako marketingový nástroj, možný trik na to, jak oklamat klienta, ze strany poradce – prodejce.

     • pavelfara

      Stránky dobryporadce nedávají jistotu. Je to jeden z indikátorů pro zákazníky. Jistotu nemůže poskytnout nic 🙂

    • pavelfara

     Web dobrýporadce provozuji. O tom, jestli je poradce dobrý nebo ne, ovšem nerozhoduje jenom přítomnost poradce na tomto webu. Slouží jenom k zveřejnění ověřitelných referencí. A reference jsou jedním z dobrých indikátorů toho, jestli máte co do činění s amaterém nebo profíkem 🙂

  • Jirka

   Honzo, spořit na důchod přes pojistku určitě ne. Pokud chcete investovat do fondů, navštivte jakoukoliv banku a investujte bez mezičlánku což je pojišťovna. Tam si vyberete podle toho jaký jste investor buď konzervativní strategii nebo něco dynamičtějšího a hlavně bankéři jsou školení a mají přísná školení aby klienty nepoškodili. Nebo zvolte penzijní připojištění což také investuje do fondů, je tam navíc státní příspěvek. Hodně úspěchů

 • Jindra

  Díky, máte to hezky zmapované. Fakt je že jsem v životě setkala snad se všemi typy, jen ne s tím který chodí na vaše kurzy :)-ne že bych po něm toužila. . Líbí se mi vaše poznání v oblasti obchodu- držím vám pěsti. Jindra

 • Jirka

  Brzy oslavím
  pojišťováním 20 let – a „kopu“ za jednu značku, nikdy ne pro makléře.
  To co se děje v posledních letech jste pane Fáro vystihl naprosto přesně –
  předělání modrého ke žlutým a nebo naopak. A po 3 letech jinam. Hlavně pobrat
  provizi z počátečních poplatků, kterou zaplatí klient. Odbornost těchto
  „poradců“ je na bodu mrazu. Jak píšu – pracuji pro jednu společnost a
  nestíhám změny, novinky, slevy, všechny produkty. A oni? Pracují pro 10
  pojišťoven, 10 bank, 10 fondů,…6 stavebních spořitelen…. a znají vše? 🙂
  Jak úsměvné… Nejhorší na tom je, že společnosti pro které pracují jim to
  stále hltají, takže se akorát přeorává trh, růst žádný a pojišťovny jim platí
  tučné provize a to vyšší než dávají přímé distribuci. Děkuji Vám za článek a videoklip.

  • Mirek

   Jsou prostě dobří, no.
   Stavebních spořitelen je pouze 5 dneska. Asi fakt nestíháte.

 • Lucia

  Každý sa musí nejako živiť, kým pochopí určité veci.

 • Michael Drak

  Prosím vás, řeknu k tomu jen jediné, všechno je to stejně podvod, je to jen o tom kdo zbohatne a kdo zchudne.Není to o něčem jiném, o tom je prostě obchod, dělám obchodního zástupce pro přímí prodej a musím říct že všechno je to jen o daném člověku, to jak daleko mu dovolí zajít jeho svědomí a jak moc je chamtiví a potřebuje peníze. Dneska obchodník, musí být zároveň iluzionista, protože ať jedem kamkoliv, nikdo se nám nesnaží pomoct, jenom se snaží na nás vydělat. O tom je obchod. Nemluvím jen o jednotlivcích, ale i o korporacích, bankách pojišťovnách a tak, proč si myslíte že poplatky a vůbec všechno je tak drahé, je to jenom z toho důvodu, že to podporuje systém ve kterém žijeme. Ani v bance ani v pojišťovně se vám nesnaží pomoct, jsou to jen pěšáci, co se drží svého programu, který jim zadalo vedení. No a finanční poradci? Tam je to hodně složité, je to o tom poradci, jakou má kvalifikaci a jak moc vám chce pomoct, většina se snaží totiž pomoct jen svojí peněžence.Ale neotírejme se jen o poradce a co takový realitní makléři? Co ti udělají, aby si zasloužili takové platy za nic? Co je teda špatně. Špatný je celý tenhle systém, který takové pijavice společnosti podporuje. Ale co by jsme chtěli, když máme takhle skvělé zákony a zástupce? Nechte si poradit, ale nenechte se vodit za nos, jak to většina dělá. Firmy, korporace a všichni ostatní vydělávají jen na naší hlouposti a nevědomosti. O tom je celý obchod. Prostě jedna velká iluze a věřte že vím o čem mluvím. Protože v něm aktivně dělám.

  • pavelfara

   Něco Vám Michaeli poradím. Zkuste si udělat test. Sice je pro finanční poradce, ale jestli opravdu děláte přímý prodej, tak třeba pomůže i vám. Tady je: http://youtu.be/Wbd1Z3z_GCs

 • Mona Ali

  شركة تنظيف خزانات بالرياض
  شركة نقل اثاث بالرياض
  شركة تنظيف مجالس بالرياض
  شركة عزل اسطح بالرياض
  شركة كشف تسربات بالرياض
  شركة تسليك مجارى بالرياض
  شركة تنظيف فلل بالرياض
  شركة تنظيف موكيت بالرياض
  شركة تنظيف مجالس بالرياض
  عزل اسطح بالرياض
  شركة تنظيف بالرياض
  شركة رش مبيدات بالرياض
  شركة عزل خزانات بالرياض
  شركة جلي بلاط بالرياض
  شركة تخزين اثاث بالرياض
  شركة تنظيف خزانات بالرياض
  تخزين اثاث
  شركة عزل مائي الرياض
  „nile7seo
  nile7
  nile7
  nile7

  شركة تنظيف منازل بالرياض
  شركة نقل اثاث بالرياض
  شركة كشف تسربات المياه بالدمام
  شركة رش مبيدات بالدمام
  شركة تنظيف خزانات بالدمام
  شركة تنظيف بالمدينة
  شركة تنظيف بالدمام
  نقل أثاث جدة
  شركة تنظيف بالرياض
  شركة تنظيف فلل بالرياض
  شركات نقل العفش بالرياض
  شركة تنظيف خزانات بالرياض
  شركة تخزين عفش بالرياض
  شركة تسليك مجارى بالرياض
  نقل اثاث بالرياض
  شركة تنظيف كنب بالرياض
  شركة تنظيف بيارات بالرياض
  افضل شركة تنظيف خزانات بالرياض
  افضل شركات نقل العفش بالرياض
  شركة تسليك مجاري
  شركة كشف تسربات بالرياض
  شركة تسليك مجارى بالرياض
  شركة مكافحة حشرات بالرياض
  شركات نظافة بالرياض

 • Jerry

  „Vytahaný sako po tátovi a jezdí tramvaji nebo na kole“. Pochcal jsem se smíchy když jsrm to četl a jdu se převlíknout do suchýho:)))))))))))))))))))))) Faro, piš, nemá to chybu.