Finanční poradce na roztrhání

Jen málo finančních poradců mluví o své profesi s opravdovým nefalšovaným nadšením. Iveta Pechová je drobná žena s obrovským životním elánem a chutí do práce. Trochu jsem ji na téma finančního poradenství vyzpovídal.

 Finanční poradenství na našem trhu nemá dobrou pověst. A profese finančního poradce taky ne. Jaké jsou podle tebe hlavní důvody, proč to tak je?

Hlavním důvodem je bohužel to, že celá řada firem náboruje masivně. Nevybírají si výjimečné osobnosti s dobrým předpokladem pro tuto práci. Berou každého, kdo projeví zájem. Fluktuace v tomto oboru je obrovská a způsob oslovovaní klientů příliš agresivní. Klienti jsou unaveni a z důvodu špatných zkušeností jsou nedůvěřiví. Věřím však v lepší budoucnost tohoto oboru, této profese a těším se na to.

 Co tě k profesi finančního poradce přivedlo?

Přivedla mě spíš náhoda. Již jako malé dítě jsem byla přítomna schůzky rodičů s pojišťovacím zprostředkovatelem. Vzpomínám si, že už tenkrát jsem si říkala, že by mě to asi bavilo. Pak jsem se setkala jako klient s finančním poradcem, který odvedl dobrou práci, a tak to celé začalo…
pavel fara-iveta pechova-e-konzultant

Když bys měla doporučit svému nejlepšímu kamarádovi, jak si má vybrat finančního poradce, co bys mu poradila?

O svého nejlepšího přítele se pochopitelně postarám sama:-) Finanční poradce si musí nejprve s klientem sednout po lidské stránce. Samozřejmě jsou důležité zkušenosti a proklientský přístup. Bude-li pro poradce klient vždy na prvním místě, má zaručenou dlouhodobou spolupráci s ním, bude-li se o něj starat v čase, pak ho nikdy nevymění.

Co podle tebe odlišuje úspěšné finanční poradce od davu poradců na trhu?

Jak jsem už říkala, tato práce není rozhodně pro každého. Úspešným bude pouze ten, kdo bude na sobě neustále pracovat  po odborné, ale i osobnostní stránce. Musí se stát žádaným a vyhledávaným, mít svou práci a klienty rád.

Patříš k finančním poradcům, kteří umí kombinovat obchodní aktivity v živém a v digitálním světě. Jak ti to funguje?

Troufám si říci, že velmi dobře. Propojení obou světů je důležité. Intenet je dnes součástí každého z nás, tak tam prostě musíme být. Jsem díky němu neustále v kontaktu s mými klienty a i s těmi, co zatím klienty nejsou. Tady platí, že klienti chtějí nakupovat, ale nechtějí, aby jim bylo prodáváno. Osobní schůzky to však nenahradí, proto říkám, že propojení obou světů je nezbytné. Dělejme obojí.

Prozraď něco ze svojí obchodnické kuchyně – co ti nejlíp funguje?

Funguje mi to, že jsem ke klientům férová, rozhodně se nesnažím je obalamutit, říkám věci tak, jak opravu jsou. Záleží mi na dlouhodobém seriózním vztahu s klientem a podle toho se chovám. Zároveň se snažím dělat věci, co ostatni nedělají a to je hlavní důvod, proč mám tak ráda třeba i ten digitalní svět. Svou práci mám opravdu ráda a chci ji dělat doživotně.

 Co bys poradil finančnímu poradci, který by chtěl získat víc obchodů?

Pracujte na sobě a snažte se být neustále lepší a lepší. Dělejte něco víc než většina poradců kolem vás a buďte aktivní. Kolik do svého „businessu“ nasypete, tolik vám vypadne.

 Kdyby za tebou přišel tvůj dobrý kamarád, že chce začít dělat finančního poradce, co bys mu poradila?

Pořád říkám, že finanční poradenství je krásná práce a velmi dobře placená, ale není pro každého. Pokud by měl předpoklady, ráda bych mu pomohla osobně. Rozhodně bych ho neposlala jinam:-D

 Co si na tvojí práci nejvíc pochvalují tvoji klienti?

To by měl být spíš dotaz směrem k mým klientům. Doufám, že si váží toho, že to s nimi myslím vážně a chci se o ně starat v čase, že nekoukám na svůj prospěch. Dělám tuto práci již patnáctým rokem, což už může být určitým ukazatelem toho, že to myslím vážně a že jsem za tu dobu nabrala poměrně dost zkušeností. Chci se svým klientům vždycky zpříma dívat do očí. Jsem tu pro ně a oni to vědí:-)

Iveta Pechová
www.ivetapechova.cz