Dvacet důvodů pro používání WordPressu

Wordpress a jeho dvacet výhod

Co je to WordPress? Představte si, že je to klavírista, který hraje na piano i nohama. To je hned dvacet prstů, dvacet tónů naráz. A hrát prsty samostatně, po jednom, to by bylo jako psát texty na psacím stroji nebo klávesnici pouze ukazováčky. A tak je zapojuje současně. Vše funguje v harmonii a ladné koordinaci.

Dvacet prstů na černobílých klapkách, dvacet výhod WordPressu. Některé zdroje uvádějí ještě širší výčet. Trochu se opakují nebo nejsou tak relevantní v českém prostředí (Yahoo), ale přesto se jedná o úctyhodný seznam. Jinde se spokojí s 5 hlavními výhodami, představí kulatých 10, případně něco mezi. Jsou i stránky, kde se o WordPressu rozepíší více a v angličtině nabídnou také několik užitečných návodů. U nás si zase můžete pustit záznam z workshopu zaměřeného na WordPress.

Pro tento článek jsme z předností vybrali reprezentativní dvacítku. Představíme si je pěkně postupně, jednu po druhé.

Prvních 10 výhod WordPressu, to jsou ruce ruce virtuoza! Takže se nejprve seznámíme s tím nejlepším – s pravou i levou rukou hudebního ďábla.

Kontrola nad formátováním bez znalosti kódu

Položit na klávesy piana první prst je vždy nejobtížnější. Překonat svazující strach. Když už ho ale překonáte, položte na klapky ukazováček své silné ruky. Možná je trochu příliš ovládaný rozumem, ale zase ví, co dělá. První tón vám musí dodat sebevědomí.

Ve WordPressu je tímto silákem jednoduchá, intuitivní a přehledná práce se samotným textem. Těžko předpokládat, že by se někdo z vás nikdy nesetkal s nějakým textovým editorem, například s programem MS Word. Takové nástroje už od plen dávno odrostly a psaní v nich je naprosto přirozené. Formátování je jednoduché. Od této struktury se pak odráží celá kvalita všech vašich stránek, podstránek a článků. Ve WordPressu vypadá práce s textem úplně stejně jako ve zmíněných editorech. Nepotřebujete znát ani čárku z HTML kódu. Pracujete s nadpisy, odstavci, zvýrazněním textu, odkazy. Na kliknutí přidáte obrázky, videa, zvukové nahrávky. Jde to jak po másle. Simsalabim!

Nízká pořizovací cena i náklady na údržbu

Můžeme připojit dalšího šoumena. Protože jsou i tací, kteří se spokojí s hraním dvěma prsty a pořád to bude fungovat, podíváme se přednostně na ukazováček druhé ruky. Ten nám zvedne nejen sebevědomí, ale také náladu.

Jedná se totiž o nízkou cenu. WordPress je sám o sobě zadarmo. Něco mohou stát pokročilejší šablony, ale ty vám ušetří tolik práce a přidají tolik potřebný balanc, že se nenulové náklady záhy projeví jako skvělá investice.

Pokud si stránky udržujete sami, ušetří jednoduchá práce a dostupnost mnoha přídavných funkcí cenný čas přímo vám. Pokud máte pro web správce obsahu, umožní mu WordPress dělat práci efektivněji a případně jít díky ušetřeným zdrojům více do hloubky.

WordPress je levný nejen na pořízení, ale také na často podceňovanou dlouhodobou údržbu. Rovněž aktualizace samotného systému je totiž velmi lehká a časově nenáročná. Mimochodem, zaznamenali jste, že už máme na klaviatuře položené obě ruce?

Jednoduchá instalace a rychlé zvládnutí základů práce s rozhraním WordPressu

Instalace WordPressu dostála za dobu své existence značného vylepšení a zjednodušení. Vlastně své piano dostáváte už naladěné. Také orientace na klaviatuře je pro základní hru velmi intuitivní. Rozhraní WordPressu používá jasně rozeznatelné a funkčně rozložené prvky. Velice rychle se naučíte, kde je základní nabídka, jak rozlišovat stránky webu od článků a příspěvků na blogu či v novinkách, ukládat si rozepsaný obsah nejprve do rozepsaných konceptů, svižně jej upravovat a publikovat změny, pracovat s obrázky, vylepšovat SEO stránky pro vyhledávače, přidělovat omezená přístupová práva kolegům nebo volnonohým copywriterům, používat šablony, schvalovat komentáře, plánovat vydávání článků. Ve WordPressu si stránky můžete vytvořit prakticky hned a krátce na to je zveřejnit. S každým dalším sezením vaše dovednosti rostou a rychle se odvážíte vyzkoušet i pokročilejší funkce.

Tak to byl první z prostředníčků. A hele, tři prsty – to už je akord!

Responzivita aneb Bezchybné zobrazování na různých zařízeních

Aby nás nelákalo používat druhý prostředníček k neslušným gestům, hned si ho také zapojíme do preludia. A bude mít úlohu doslova výsostní. Vy už jste se totiž na stoličce za pianem začali cítit pohodlně, takže je na čase začít myslet také na posluchače.

Další předností WordPressu je vysoká responzivita. Jinými slovy, nástroj automaticky upraví obsah a rozložení stránek tak, aby se správně a funkčně zobrazovaly na nejrůznějších zařízeních. Displej telefonu má přece jen jiné rozlišení, než obrazovka monitoru. Posouvat si špatně navrženou stránku na dotykových displejích tak, abyste si vůbec mohli přečíst obsah je otravné, nepohodlné a odrazující. A vy nechcete přijít o zájemce a potenciální či stávající zákazníky. WordPress si s tímto úkolem hravě poradí. Na tabletu bude stránka vypadat trochu jinak, než na telefonu. Na počítači máte navíc k dispozici klávesnici a myš, takže tam můžete s klidným svědomím žádat čtenáře o vyplňování nejrůznějších formulářů a podobně. Jednoduchým nastavením ve WordPressu toho naopak ušetříte například ty, kdo se jednou rukou drží za madlo v tramvaji a druhou si klouzáním palcem posouvají článek na vašem webu.

Myslím, že posluchači tento vstřícný tón ocenili. Teď už se mohou bez obav zaposlouchat do vaší skladby.

Rychlost při načítání stránek

Publikum ocení i svižný přechod mezi jednotlivými skladbami. Nenecháte je nervózně vrtět v sedadlech, než si uspořádáte listy na stojánku.

WordPress díky své jasné struktuře a čistotě kódu nabízí velmi silnou optimalizaci rychlosti načítání stránek. Tu ale neocení jen čtenáři webu. Je to také signál pro vyhledávače, že svou výkladní skříň necháváte co nejpřístupnější. Že o své zákazníky pečujete. Že jste uživatelsky přívětiví. A jejich ocenění je pak sladké. Ve výsledcích vyhledávání stránek se vyšvihnete o moc výš, než ti, kdo nechávají své čtenáře na načtení stránky příliš dlouho čekat.

Vyslali jste do světa první signál, že se večer koná klavírní koncert!

Blesková indexace vyhledávači

Také brácha právě zapojeného prstu už vás svrbí, ať na něm nosíte prsten, či nikoli. Je čas ho přizvat do kola.

Kromě toho, že váš web dostává SEO body za rychlost při načítání obsahu, je tu další velká výhoda. Tou je hbitá indexace stránek vyhledávači. WordPress je pro ně totiž jakousi zárukou, že jsou stránky dobře postavené, proto ho mají rády. To, že se rychle dostanete na stránky s vyhledáváním, vám opět dává slušný náskok před konkurencí.

A bráchové jsou oba ve hře.

Skvělé SEO

Do děje se však chce zapojit také malíček, cítí se rovnocenný. A podobná je také jeho funkce. WordPress používá velmi vyvážený kód, který není obalený balastem. To přispívá k jeho eleganci a výše zmíněné svižnosti při načítání. Pro vyhledávače je kód velmi dobře čitelný, hravě se v něm zorientuje. Díky jednoduché správě obsahu budete navíc publikovat častěji, čímž zaručíte čerstvost informací. Toto vše přináší další plus pro SEO. Zkrátka se stránkami postavenými na WordPressu budete vidět!

Zveřejňování článků na jediné kliknutí

Tomu dala, tomu dala, ale na toho nejmenšího se nedostalo. Tak to tedy ne. I druhý malíček dostane svoji porci zábavy.

Když už vytvoříte stránku nebo napíšete článek, chcete je také rychle ukázat světu. Ve WordPressu stačí vlastně jediné kliknutí. Díky tomu se články také snadno upravují a stránky aktualizují. Není přece potřeba dělat vědu z něčeho, co vědou není.

Klik na tlačítko a je to tam. Klik na klapku a libozvučný tón je venku!

Plánování zveřejňování příspěvků

Palcem ukazujeme jedničku. Jako, že „SUPER“! Kdo ho zaboří do kláves, už není žádné béčko.

Jednou z pokročilých funkcí WordPressu je možnost naplánovat si předem vydání příspěvků. Jednoduše si nastavíte, kdy se má obsah publikovat a pak už se o nic nestaráte. Není třeba čekat na příhodný okamžik u klávesnice. Podle statistik čtenosti nebo dalších kritérií se rozhodnete, kdy se novinka automaticky zobrazí. Plánování, kdy a čím čtenáře oslovit, se stane nejen snazším, ale především daleko efektivnějším.

Neustálý vývoj díky silné komunitě

Palec pravé ruky používají praváci i leváci, když si jdou chytnout stopa. Jinak by museli stopovat auta v protisměru. A protože vy se chcete dostat dopředu, zkompletujete na klávesách první desítku prstů.

Za WordPressem stojí silná komunita vývojářů a uživatelů. Neustále vznikají nová rozšíření, ale také vylepšení základního kódu. Přibývají bezpečnostní vychytávky. WordPress se drží trendů ve vývoji webových stránek, nezřídka dokonce sám udává tempo. Je to důležitý hráč. A vy si s ním můžete být jisti, že bude platforma pro vydávání vašeho webu neustále svěží a spolehlivá.

Prsty už se nám elegantně rozeběhly po klávesách. Plně jsme se položili do hudby, srdce udává rytmus. Je čas zapojit do hry také obě nohy. Přichází deset prstů které vás odlišují a dělají z vás hvězdu.

WordPress se kamarádí se sociálními sítěmi

U nohou začněte palcem, je největší a mohl by vám jinak při hře překážet.

Určitě víte, že sociální síť dnes není jen Facebook. Silným hráčem je například LinkedIn, určený pro profesionální použití, tedy obchodní a profesní prezentaci. Dlouhodobě oblíbený a využívaný v různých oblastech je Twitter, umožňující publikovat pouze krátké texty, a proto ideální například pro prezentaci odkazů na články. Široké publikum najdete rovněž na Google+. Jsou ale i další možnosti sdílení, jako obrázkový Pinterest atd.

WordPress je na spolupráci se sociálními sítěmi skvěle připravený. Velice jednoduše si můžete nastavit, jakými kanály půjde váš obsah na jediné kliknutí sdílet. Jde o velmi mocný marketingový nástroj, s jehož pomocí se můžete dostat hluboko do povědomí a budovat si osobitou značku.

Přirozená integrace multimédií

Texty jsou z internetu vytlačovány audiovizuálními materiály. Bez nich by to sice nefungovalo, ale s jeho oživením obrázky, videem a zvukovými nahrávkami už se počítá tak nějak samo sebou. Nové webové technologie nám dávají do rukou nástroj na zpestření a prohloubení obsahu webových stránek. Ve WordPressu tato média do obsahu začleníte naprosto přirozeně. Práce s nimi je pak velmi intuitivní a nabízí se řada možností nastavení. WordPress například dovede optimalizovat datovou velikost obrázků. Zobrazení prvků na stránce lze měnit podle potřeby.

Tak. Teď už nás klávesy piana studí i na obou palcích. Publikum šílí, a to ještě zdaleka není vše.

Možnost rychlé změny rozložení stránky

S dalším prstem přichází změna hudebního tempa. Tedy v řeči webu změna layoutu stránky.

Občas se hodí, osvěžit vizáž stránek. Může jít pouze o dočasnou změnu. Tato možnost přijde vhod například o různých svátcích, sezónních a slevových akcích apod. Zkrátka tehdy, když potřebujete přilákat pozornost a optimalizovat funkčnost nebo konverzi stránek. Ve WordPressu je taková změna otázka chviličky. Méně je někdy více, tak s rozložením neexperimentujte příliš často, ať své publikum nezmatete.

Přidělování přístupových práv k administraci stránek a k obsahu webu

Pustit si ke klavíru každého není úplně vhodné. Ale občas může někdo přišlápnout pedál, podržet noty, vystřihnout vlastní hudební kus nebo zahrát z vámi předepsaného listu.

Stejně tak ke správě obsahu vašeho webu můžete přidělovat různé úrovně přístupu. Copywriter může mít povoleno pouze vkládat nové články, správce webu by měl mít klíče také k funkčním prvkům stránek, vy si ponecháte přístup s možností přidávat nové uživatele a nastavovat jejich práva. Také si ale můžete na stránkách vytvořit členskou sekci přístupnou pouze někomu. Strukturovaný přístup může být velice užitečný.

Budování komunity, řízení diskuzí a schvalování komentářů v diskuzích

Webové stránky mohou být jednou ze základních os, kolem kterých postavíte svou komunitu. Ze zpětné vazby od svých zákazníků nejlépe zjistíte, na co se nadále zaměřit ve svém podnikání. Budujete si jméno a značku. Pokud čtenáři vašich stránek zjistí, že u vás najdou nejen skvělé produkty a služby, ale také užitečné rady a zajímavá témata, budou se k nim chtít také vyjádřit a dále se ptát. Živá a vstřícná komunikace s nimi upevňuje vaši reputaci a přivádí další zájemce. Komentáře pod příspěvky můžete ve WordPressu navíc schvalovat. Předejdete tak plevelovitému spamu, který je otravný a odrazuje ostatní od diskuze. Žádná struna se v pianu nerozezní proti vaší vůli.

Bezpečnost stránek

Představte si, že by se v noci pod rouškou tmy za křídlo vloudil neznámý muž v masce a dlouhém plášti. Přeladil by piano tak, že by při koncertě spustilo úplně jinou skladbu, která vám zkazí jméno. Navíc už piano nikdy nepůjde přeladit zpět.

Aktivní komunita stojící za WordPressem zaručuje jeho neustálý vývoj a předchází tak bezpečnostním hrozbám. Hackerských útoků na stránky postavené na WordPressu je jako šafránu a navíc nebývají úspěšné. Stabilita webu je také jednou ze záruk stability vaší firmy.

Snadný tisk

Možná už jste zažili situaci, kdy se vám líbil nějaký článek a při vytisknutí se na stránku nevešel důležitý text, překrývaly se grafické prvky nebo se verze z tiskárny roztáhla na neúměrné množství stránek. U mnoha webů tisk ani kloudně nefunguje. Museli jste pracně vykopírovat text do jiného textového programu, sjednotit barvy a velikost písma. Teprve pak šla stránka vytisknout.

Takové strasti se vašim zákazníkům hodit nebudou. Čím víc jim používání vašich stránek ulehčíte, tím raději k vám budou chodit. Pomocí jednoduchého plug-inu zajistíte verzi stránky optimalizovanou přímo pro tisk. A je jedno, jestli si budete chtít poslat na tiskárnu třeba… program klavírního koncertu.

Widgety pro reklamy

Teď už si můžete dovolit zahrát všelijaké finesy. V podstatě je to čistě na vás, čím své publikum oslníte.

Widgety umí řadu věcí. Dobrou službu vám mohou prokázat například widgety pro zobrazování reklam. Teď už si přece nějakou tu propagaci můžete dovolit.

Plug-iny

Už zbývá jen jediný prst k dokonalosti.

Nejrůznější plug-iny vám umožní řadu dalších funkcí. S jejich pomocí si WordPress můžete upravit tak, aby vám co nejvíce vyhovoval.

Je konec představení. Diváci tleskají vstoje.

Vybrali jsme pro vás dvacet výhod WordPressu a v online dostupném záznamu workshopu je shrnujeme zase z jiného pohledu. Možná, že najdete ještě jiné a odlišné pro vás a vaše podnikání bude i pořadí jejich důležitosti. Zajímá nás, jak WordPress využíváte vy. V čem vidíte jeho silné stránky? Napište nám do komentářů pod článkem.

Mimochodem, člověk, který umí hrát na piano prsty na nohou skutečně existuje! Liu Wei nemá ruce a svým přístupem potvrzuje rčení, že „kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod“.